W dniach 21-23 marca 2007 roku w Bochnii – województwo małopolskie, odbyła się
III OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
„SPAWALNICTWO DRÓG SZYNOWYCH
oraz
MATERIAŁY, WYKONAWSTWO, ODBIORY”
zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Warszawie i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Diagnostyki i Geodezji w Warszawie.
W konferencji uczestniczyło około 140 osób, wśród nich Przedstawiciele Centrali Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Urzędu Dozoru Technicznego, środowisk naukowych – Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa. Uczestniczyli też goście z Austrii, Węgier, Czech, Niemiec. Nie zabrakło również przedstawicieli Oddziałów Regionalnych i Zakładów Linii Kolejowych oraz szeregu zakładów i firm świadczących usługi dla PKP PLK S.A. lub produkujących materiały stosowane w drogach szynowych. Wśród uczestników były również osoby zajmujące się utrzymaniem infrastruktury szynowej kolejowej i miejskiej.
Porządek obrad obejmował cztery sesje konferencyjne i dwa spotkania dyskusyjne. Wygłoszono 18 referatów, z których większość jest opublikowana w okolicznościowym wydawnictwie. Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia normalizacyjne, prawne, organizacyjne, techniczne i technologiczne związane ze spawalnictwem dróg szynowych. Omawiane były problemy wykonywania połączeń spawanych, zgrzewanych i regeneracji elementów nawierzchni szynowych w torach i rozjazdach. Wystąpienia podczas konferencji dotyczyły również zagadnień oraz problemów dotyczących wykonawstwa w dziedzinie nawierzchni dróg szynowych i odbiorów technicznych materiałów do budowy nawierzchni kolejowej.
Na program złożyły się także pokazy spawania termitem szyn kolejowych i tramwajowych metodą SkV (ze skróconym czasem podgrzewania) oraz prezentacje sprzętu i materiałów spawalniczych. W czasie konferencji odbyły się również wystąpienia i prezentacje przedstawicieli szeregu firm związanych z produkcją materiałów nawierzchniowych.
Program merytoryczny wyczerpano podczas końcowej dyskusji, podejmując szereg wniosków pokonferencyjnych do realizacji.
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zwiedzenia zabytkowej kopalni soli w Bochni oraz wzięli udział w imprezie integracyjnej.